DYŻURY:

- referat

UBEZPIECZENIE

aktualność

„Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”

Wszechstronna  edukacja społeczności szkolnej oraz kształtowanie umiejętności, nawyków i postaw prozdrowotnych jest jednym z głównych celów i zadań naszej szkoły -

Szkoły Promującej Zdrowie.

Przedmiotem szczególnej wagi stały się u nas ostatnio zagadnienia związane
z promocją zdrowego i aktywnego stylu życia. Przystępując do programu, a potem konkursu  „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”, zdaliśmy sobie sprawę, że edukacja społeczności szkolnej w tym zakresie to najbardziej opłacalna i długofalowa inwestycja w zdrowie nasze i naszych dzieci. Podjęliśmy zatem szereg  skorelowanych ze sobą różnorodnych działań. Oto niektóre z nich:

• -        szkolenia uczniów klas 4-6

• -        szkolenia rodziców  i nauczycieli

• -        redagowanie materiałów informacyjnych

• -        konkursy plastyczne

• -        różnorodne zajęcia świetlicowe

• -        sobotnie zajęcia rekreacyjne

• -        lekcja  j. angielskiego na temat zdrowego stylu życia

• -        dyskoteka połączona z degustacją owocowo-warzywną

• -        obliczanie BMI

1 | „Szkolenia uczniów klas 4-6” | Dodała: Ola

26.11.2012r. i 30.11.2012r. odbyły się 4 szkolenia w zakresie promowania zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Uczestniczyło w nich 312 uczniów.
Szkolenia prowadziły Pani O. Gruber (opiekun Samorządu Uczniowskiego), Pani Aleksandra Czech ( szkolny koordynator promocji zdrowia) oraz nasz Gość – Pani Barbara Chytła (pracownik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie – Dział Laboratoryjny w Sanoku).

2 | Szkolenia rodziców i nauczycieli... | Dodała: Ola

Szkolenia rodziców i nauczycieli w zakresie promowania zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem:
 - 21.11.2012r. – dwa szkolenia rodziców uczniów klas 1 i 2
 - 22.11.2012r. – trzy szkolenia rodziców uczniów klas 4-6.
Ogółem w szkoleniach uczestniczyło 165 rodziców i 45 nauczycieli. Szkolenia prowadziła Pani Aleksandra Czech oraz specjalista – lekarz otolaryngolog Pani Justyna Sieradzka-Woźniczak).

3 | Redagowanie materiałów informacyjnych... | Dodała: Ola

W ramach promocji zdrowego i aktywnego stylu życia uczniowie przygotowywali tablice informacyjne, plakaty, gazetki, artykuły do gazetki „Szkolna Półka”, ulotki dla rodziców i odwiedzających szkołę gości.

4 | Konkursy plastyczne... | Dodała: Ola

W szkole zorganizowano konkursy plastycznyczne propagujące zdrowy i aktywny styl życia W klasach 1-3 wykonano ok.160 prac, w klasach 4-6 - 82 prace, w świetlicy - 0k.50 prac.

5 | Zajęcia świetlicowe... | Dodała: Ola

W dniach 26-30.11.2012 r. podczas zajęć świetlicowych nauczyciele – wychowawcy, wykorzystując różnorodne formy pracy, od indywidualnej po grupową, propagowali wśród uczniów zasady zdrowego i racjonalnego odżywiania, dbałość o ciało poprzez różnorodne formy aktywności fizycznej i konieczność stałej kontroli swojej wagi. Przeprowadzone zostały liczne pogadanki , konkursy, gry, zajęcia sportowe. Zwieńczeniem całotygodniowych zajęć było piątkowe przedstawienie pt: „Jesienny świat” oraz wspólne śpiewanie ( karaoke) o owocach i warzywach.

6 | Sobotnie zajęcia rekreacyjne... | Dodała: Ola

W szkole zorganizowano sobotnie zajęcia rekreacyjne dla dziewcząt klas 4-6 pod hasłem
„W zdrowym ciele zdrowy duch, teraz – Twój ruch”.

7 | Lekcja j. angielskiego na temat zdrowego stylu życia... | Dodała: Ola

W dniu 3.12.2012r. Pani M. Suszko przeprowadziła w kl.5a lekcję j. angielskiego na temat: Unhealthy life style – do czego może prowadzić niezdrowy styl życia. Celem lekcji było uświadomienie uczniom niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą wzrost zachorowań na choroby nowotworowe, podkreślenie ogromnego związku naszego stylu życia z prawdopodobieństwem zachorowania na nowotwór oraz kształtowanie właściwych postaw prozdrowotnych. Uczniowie, podzieleni na grupy wykonali plakaty o wybranej tematyce, które prezentowali potem na forum klasy.

8 | Dyskoteka połączona z degustacją owocowo-warzywną... | Dodała: Ola

Podczas andrzejkowej dyskoteki dla uczniów klas 4-6 Samorząd Uczniowski wspólnie
ze Szkolnym koordynatorem promocji zdrowia zorganizowali degustację owocowo-warzywną, aby zachęcić uczniów i … nie tylko do codziennego spożywania tych wartościowych skarbów natury.

8 | Obliczanie BMI... | Dodała: Ola

Na przygotowanym stanowisku uczniowie obliczali wskaźnik masy ciała – Body Mass Index – BMI. Po dokonaniu obliczeń samodzielnie interpretowali wyniki, korzystając
z przygotowanych tablic. Każdy uczeń mógł więc określić, w jakim przedziale jest jego waga: czy wskazuje na niedowagę, wagę prawidłowa, nadwagę, czy wreszcie – otyłość.