DYŻURY:
   - pedagog, logopeda

izba

IZBA REGIONALNA

Inicjatywa stworzenia miejsca poświęconego tradycji naszego regionu przy naszej szkole powstała w roku szkolnym 2010/11. Zalążkiem zbiorów stały się eksponaty gromadzone latami przez wielu nauczycieli i uczniów w klasowych kącikach regionalnych.  Pochodziły    one   z   gospodarstw wiejskich   z  okolic  Sanoka  oraz   z sanockich domostw.

W  czerwcu 2012r.,  przy okazji obchodów 25-lecia istnienia szkoły, uroczyście otwarto IZBĘ REGIONALNĄ. Zajmuje ona duże pomieszczenie w piwnicy budynku szkoły. Jej twórcy postarali się, by swoim wyglądem jak najbardziej przypominała wiejski dom. Na suficie umieszczono drewniane bele oraz odtworzono fragment zadaszenia. Efekt autentyczności został osiągnięty także dzięki bogatej kolekcji zbiorów. Wśród eksponatów znajdują się: żarna do mielenia zboża, obrazy religijne, narzędzia gospodarskie (brona, taczka, nosidła do wody, sierp, cep, orczyki), kuchenne (dzieże, maselnica, garnki, młynki do kawy, tary, chochle, żelazka z duszą), wyposażenie izb mieszkalnych (kołyska, kredens, lampy, ceramika, serwetki, obrusy, makatki), sprzęt pszczelarski oraz stare zdjęcia.

Izba Regionalna powstała, by ocalić od zapomnienia historię życia codziennego mieszkańców Sanoka i okolic. Uczniowie naszej szkoły, odwiedzając izbę, uczą się  historii oraz poszanowania tradycji swoich przodków.

W zorganizowaniu Izby Regionalnej pomógł nam dyrektor Sanockiego Muzeum Etnograficznego  pan Jan Ginalski i jego współpracownicy, za co serdecznie im dziękujemy.

Opiekę nad izbą sprawują panie: Monika Grządziel, Bożena Skrzypska-Obławska, Kazimiera Tarnawska-Rogoz, Maria Wołtosz, a w urządzaniu izby i gromadzeniu zbiorów ogromny udział miała także pani Małgorzata Mindur.