DYŻURY NAUCZYCIELI
  PEDAGOG I LOGOPEDA
  PSYCHOLOG

aktualność

Lata 60-te i 70-te XX w. to w Sanoku okres wzmożonego ruchu migracyjnego, wynikającego przede wszystkim z rozwoju przemysłu (chemicznego i motoryzacyjnego) na terenie miasta. Rozbudowujące się osiedle mieszkaniowe Wójtostwo wymagało jak najszybszego uruchomienia nowej szkoły podstawowej. Działająca przy ulicy Długiej Szkoła Podstawowa nr 7 działała w bardzo trudnych warunkach (2200 uczniów, praca trzyzmianowa w przepełnionych klasach).
   26 stycznia 1979 roku Inspektor Oświaty i Wychowania w Sanoku zwrócił się do Urzędu Wojewódzkiego w Krośnie z wnioskiem o wydanie orzeczenia w sprawie organizacji Szkoły Podstawowej nr 8 w Sanoku. Decyzję o organizacji szkoły podjęło Kuratorium Oświaty i Wychowania dnia 7 lutego tegoż roku. W dokumencie tym zaznaczono, że szkoła winna posiadać 42 pomieszczenia do nauki, pełnowymiarowa salę gimnastyczną oraz boiska i place rekreacyjne. Uczęszczać do niej mają uczniowie z ulic: Sadowa, Traugutta, Kiczury, Długa (obecnie Jana Pawła II).
Szkołę wybudowało Sanockie Przedsiębiorstwo Budowlane (w latach 1979-1986).
    Inwestorem była Sanocka Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Rozpoczęcie działalności Szkoły Podstawowej nr 8 w Sanoku nastąpiło 1 września 1986 r. Na stanowisko dyrektora szkoły powołano p. Władysława Stachowicza. W pierwszym roku szkolnym naukę podjęło 1242 uczniów w 41 oddziałach. Kadrę pedagogiczną stanowiło 73 nauczycieli.

W wyniku reformy oświaty, w roku 2000 placówka zmieniła nazwę na Szkoła Podstawowa nr 4 w Sanoku.

8 października 2008 roku szkole nadano imię księdza Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego - wybitnego sanoczanina, doktora filozofii, kapelana Ojca Świętego Jana Pawła II, harcmistrza, kapelana Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie, kapelana naczelnego ZHP, patrona honorowego Hufca Ziemi Sanockiej, honorowego obywatela Grudziądza, Krakowa, Warszawy, Białegostoku oraz Królewskiego Wolnego Miasta Sanoka.

Od początku działalności, w szkole prowadzi się nie tylko zajęcia dydaktyczne, lecz przygotowuje się wiele uroczystości szkolnych i klasowych, sesji popularnonaukowych, poranków, spotkań z ciekawymi ludźmi i wieczornic. Na przykład, z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej zorganizowano imprezę środowiskową „Forum Europejskie”, prezentującą kulturę i zwyczaje krajów członkowskich UE .

Młodzież naszej szkoły bierze liczny udział w konkursach szkolnych, międzyszkolnych, ogólnopolskich i międzynarodowych (np. nasi uczniowie reprezentowali Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu plastycznego „Bezpieczeństwo dla wszystkich” w Paryżu).W szkole kultywuje się też polską tradycję, zwyczaje i obyczaje. Od wielu lat realizowane są autorskie programy edukacji regionalnej.

Wielką popularnością cieszą się również Dni Sportu i coroczny konkurs na najlepszych sportowców szkoły „Złota Dziesiątka”. Nasi uczniowie wykazują się dużą sprawnością fizyczną, aktywnie i z ogromnymi sukcesami uczestnicząc w zawodach miejskich, powiatowych, rejonowych, wojewódzkich a nawet centralnych. Jest to wynikiem wieloletniego działania w szkole klas o poszerzonym programie wychowania fizycznego. Od kilku lat szkoła plasuje się na pierwszym lub drugim miejscu w corocznym współzawodnictwie sportowym szkół podstawowych woj. podkarpackiego (wśród ok. 760 szkół)

Uczniowie mogą korzystać także z fachowej opieki psychologiczno- pedagogicznej. Od wielu lat w szkole organizowane są klasy integracyjne.

Stale unowocześniana jest baza szkoły. Obecnie – oprócz sal lekcyjnych - uczniowie mają do dyspozycji trzy pracownie komputerowe, centrum multimedialne, bogaty księgozbiór biblioteki szkolnej, trzy sale gimnastyczne, nowoczesne boisko sportowe „Orlik”.

Nasza szkoła w ciągu swej historii, spełniała i spełnia ważną rolę w życiu miasta. Wypełniając należycie swoją dydaktyczną i wychowawczą rolę, wypuściła ze swych murów wielu absolwentów, którzy odnosząc sukcesy kontynuują naukę w gimnazjach i szkołach średnich.

Dokumentację historii szkoły stanowi: „Kronika Szkoły”, „Kronika Samorządu Uczniowskiego”, „Złota Księga". Szczególnie bogata jest dokumentacja osiągnięć laureatów konkursów przedmiotowych i sportowych (zainteresowanych odsyłamy do zakładki SUKCESY UCZNIÓW).