68 |  Tradycja bożonarodzeniowa w kulturze polskiej. | Dodała: Agnieszka

  W dniu 18 grudnia, uczniowie klasy IVc, w ramach programu współpracy
SP 4 z Biblioteką Pedagogiczną w Sanoku, uczestniczyli w lekcji dotyczącej historii Świąt Bożego Narodzenia. W trakcie zajęć uczniowie zapoznali się z bogatą tradycją najbardziej oczekiwanych
i jednych z najważniejszych świąt w polskiej kulturze. Poprzez zabawę i liczne quizy, panie bibliotekarki w ciekawy sposób, przybliżyły bogatą symbolikę świąteczną oraz zdradziły wiele ciekawostek. Uwieńczeniem lekcji była zabawa w "Postaw na milion", gdzie uczniowie
z zaangażowaniem sprawdzali swoją wiedzę i zdobywali kolejne poziomy gry. Padł nawet milion! Zdobył go uczeń Jan Ząbkiewicz.
Lekcja biblioteczna została zorganizowana przez polonistkę p. Agnieszkę Skarbek-Hłouszek, przy wspólpracy z p. Ireną Florczak oraz p. Annę Sebastiankę

 9 stycznia 2018

 

 67 |  „Moje dziecko idzie do szkoły” | Dodała: Ola

Lekcje o zdrowiu dla uczniów klas 1 i grupy „0”
W dniu 19 grudnia 2017r. odbyły się w naszej szkole, już po raz kolejny, niecodzienne lekcje o zdrowiu, w których uczestniczyli nasi najmłodsi uczniowie: klasy 1 i grupa przedszkolna wraz
z wychowawcami. Spotkania, w dwóch grupach, zorganizowała
p. Aleksandra Czech – Szkolny koordynator promocji zdrowia
w ramach realizowanego w szkole programu edukacyjnego „Moje dziecko idzie do szkoły”. Do udziału w lekcjach zaproszono Panią Ewelinę Dyrkacz – Kulikowską oraz Panią Katarzynę Lipkę, nauczycieli Medycznej Szkoły Policealnej w Sanoku, które w ciekawy sposób zachęciły uczniów do zdrowego i aktywnego stylu życia. Lekcję rozpoczęła p. Czech, wprowadzając wszystkich w tematykę zagadnienia codziennej dbałości o zdrowie. Uczniowie obejrzeli przygotowaną przez naszych gości prezentację multimedialną i z dużym zaangażowaniem odpowiadali na szereg pytań, dotyczących różnych form aktywności fizycznej oraz spożywanych najczęściej produktów spożywczych. Dzieci dowiedziały się o dobroczynnym wpływie warzyw, owoców i soków na nasz organizm, o potrzebie zróżnicowanej i umiarkowanej diety oraz o tym, że kluczem do zdrowia jest przede wszystkim codzienna porcja aktywności fizycznej.
Na zakończenie każdego spotkania, opiekunowie klas częstowali uczestników przygotowanymi owocami i warzywami. Wszyscy ze smakiem degustowali zdrowe przekąski. Mamy nadzieję, że lekcje te zachęciły naszych najmłodszych uczniów do tego, aby zdrowo się odżywiać, wstać z kanapy, od telewizora, komputera i aktywnie spędzać czas w gronie rówieśników i rodziny. Z pewnością skorzysta na tym ich zdrowie.


Szkolny koordynator programu – Aleksandra Czech

 3 stycznia 2018

 

 66 | Wesołych Świąt | Dodało: SP4

Szczęśliwych Świąt,
przeżytych w zgodzie ze światem i ze sobą samym,
pełnych życia i miłości.

Marzeń o które warto walczyć. Radości, którymi warto się dzielić, przyjaciół z którymi warto być i nadziei bez której nie warto żyć.

Niech Nowy Rok obdaruje Was pomyślnością i szczęściem, życzą uczniowie, nauczyciela oraz dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 4.

 21 grudnia 2017

 

 65 | Kolędowanie z gwiazdą i turoniem. | Dodała: eDYTA

Z wesołą piosenką, z muzyką i tańcem
Między opłotkami idą przebierańce.
Wesoło śpiewają, do okien pukają.
Hej kolęda, kolęda!


Kolędowanie z gwiazdą, turoniem lub szopką to bardzo bogata i barwna polska bożonarodzeniowa tradycja (według niektórych źródeł sięga ona czasów wczesnosłowiańskich).
Niestety w pewnych regionach już zapomniana i nieobecna. Aby obrzęd ten był ciągle żywy w naszej szkolnej społeczności, od lat dba p. Kazimiera Tarnawska -Rogoz, wraz ze swoimi podopiecznymi ze świetlicy szkolnej. W tym roku również na korytarzach naszej szkoły pojawił się barwny i rozśpiewany korowód ze Świętą Rodziną, aniołami, rozbrykanymi diabełkami, gwiazdą i turoniem. Wesoły orszak opanował śpiewem, tańcem i pięknymi, kolorowymi strojami poszczególne segmenty i korytarze, a szkoła rozbrzmiała dźwiękami najpiękniejszych kolęd i pastorałek. Barwni kolędnicy wprowadzili nas w magiczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia, przynosząc uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły radosną nowinę o narodzeniu Pańskim, a także mnóstwo wzruszających życzeń na świąteczny czas i Nowy Rok -2018.
 

 3 stycznia 2018

 

 64 |  „Opowieść wigilijna” | Dodała: Małgorzata

7 grudnia 2017r. klasa 3d wyjechała do TEATRU MASKA w Rzeszowie na spektakl pt. „Opowieść wigilijna”.
Wspaniałe widowisko nawiązywało klimatem do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci z dużym zainteresowaniem obejrzały spektakl, żywo reagując na poszczególne sceny. Wizyta w teatrze dostarczyła dzieciom doznań artystycznych i uświadomiła, co jest najważniejsze w życiu.
Uczniowie zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do szkoły.

 21 grudnia 2017

 

 63 | Wesołych Świąt | Dodała: Grażyna

Z przyjemnością  informujemy, że do III etapu Kuratoryjnego Konkursu z Języka Polskiego zakwalifikowały  się trzy uczennice z naszej szkoły Emilia Wojtowicz 6c, Aleksandra Krawiec 7a i Julia Wójcik 7a.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 21 grudnia 2017

 

 62 | Informacja dla uczniów i rodziców | Dodało: SP4

  UWAGA!
22 grudnia
(piątek) jest w naszej szkole
dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.
Zajęcia opiekuńcze będą odbywać się w świetlicy szkolnej
w godz. 630 - 1630.
Zgłoszenia dzieci na zajęcia u wychowawców klas
do 20.12 (środa).
W tym dniu nie będzie obiadu.

 12 grudnia 2017

 

 61 | konkurs bożonarodzeniowy | Dodała: Bożena

W przedświątecznym tygodniu odbył się w naszej szkole tradycyjny konkurs bożonarodzeniowy.
Organizowany jest w trzech kategoriach:
- kartka bożonarodzeniowa (klasy 4),
- ozdoba choinkowa wykonana techniką origami (klasy 5)
- ozdoba świąteczna – praca z metalu i tworzyw sztucznych (klasy 6).
Konkursowe prace wykonano różnorodnymi technikami (wydzieranka, wyklejanka, wycinanka, collage, witraż, ozdoby z koralików, wstążek) Do wykonania prac użyto także nietypowych materiałów: plastikowych łyżek, zapałek, słomy, piórek, guzików, serwetek.
Najciekawsze prace (około 200) wystawiono w holu szkoły.
Wyróżnienia otrzymali:
w kategorii „NAJŁADNIEJSZA KARTKA ŚWIĄTECZNA (klasy 4):
Jakub Czaja kl.4b, Żaneta Drozd kl.4e, Paulina Fedak kl.4a, Amelia Jamrogowicz kl.4d, Seweryn Jarosz kl.4e, Hubert Krukar kl.4d, Małgorzata Lenart kl.4a, Gabriela Lutecka kl.4a, Bartosz Orzechowski kl.4a, Szymon Osenkowski kl.4e, Kacper Pielech kl.4d, Zofia Rakoczy kl.4a, Antonina Woźniczak kl.4a, Oskar Zychowicz kl.4b

w kategorii „NAJŁADNIEJSZA OZDOBA CHOINKOWA” - praca z papieru (klasy 5):
Julia Bałos kl.5b, Mateusz Barszczowski kl.5a, Marta Bukład kl.5a, Aleksander Czuryło kl.5c, Marlena Delimat kl.5c, Aleksandra Dydek kl.5c, Martyna Junik kl.5c, Zofia Litwin kl.5a, Maja Magdziarczyk kl.5a, Maja Mąka kl.5c, Kacper Miklicz kl.5a, Wiktor Szuwart kl.5c

w kategorii „NAJŁADNIEJSZA OZDOBA ŚWIĄTECZNA” - praca z metalu i tworzyw sztucznych (klasy 6):
Gabriela Borek kl.6a, Amelia Cieślik kl.6d, Gabriela Frycz kl.6d, Weronika Jakubowicz kl.6d, Jakub Joniak kl.6e, Katarzyna Klucznik kl.6c, Paulina Koczera kl.6c, Martyna Lassota kl.6c, Natalia Łukasiewicz kl.6a, Aleksandra Mołek kl.6b, Kinga Ostrowska kl.6e, Piotr Smolik kl.6c, Szymon Struś kl.6b, Emilia Wojtowicz kl.6c, Milena Wójcik kl.6d, Izabela Zgoda kl.6e, Sandra Zubik kl.6a.
Konkurs zorganizowali i przeprowadzili nauczyciele: p. Bożena Bury, p. Maciej Granatowski i p. Janusz Piotrowski.

 20 grudnia 2017

 

 60 | Szkolna Izba Regionalna | Dodała: Ewelina

W dniu 4 grudnia w Szkolnej Izbie Regionalnej odbyły się zajęcia tematyczne dla dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej związane ze świętem górnika - „Barbórką”.
W oparciu o treść opowiadania „Rozgniewany węgielek” i wiersz „Węglowa rodzinka” dzieci dowiedziały się o przydatności węgla w codziennym życiu człowieka. Zajęcia uświadomiły dzieciom jak wydobywane z ziemi skarby są wykorzystywane w produkcji różnych przedmiotów.
Aby okazać i kształtować szacunek dla ciężkiej pracy górnika, na zakończenie zajęć dzieci recytowały wiersze Juliana Tuwima.
Dzieci wraz z rodzicami z dużym zaangażowaniem przygotowały się do zajęć. Zajęcia przygotowała VIII grupa świetlicowa wraz z wychowawczynią, p. K. Tarnawską-Rogoz.

 19 grudnia 2017

 

 59 | DORADZTWO ZAWODOWE | Dodała: Agnieszka

JAK POMÓC ROZWINĄĆ SKRZYDŁA – O DORADZTWIE ZAWODOWYM W SZKOLE PODSTAWOWEJ


Każdy wie, jaka ma być jego przyszła praca: "fajna i dobrze płatna". Ale zaraz, zaraz, konkretnie: fajna – czyli jaka? Który z kilkuset zawodów będzie "fajny" dla Ciebie?
Ten zachwalany przez rodziców? Ten wybrany przez przyjaciółkę/ przyjaciela? A może taki, o którym jeszcze nie słyszałeś. Czy wiesz na jakich stanowiskach może pracować technik hotelarstwa i jak wygląda dzień pracy logistyka? A czym dokładnie zajmuje się teleinformatyk?
Może właśnie któryś z tych zawodów idealnie pasuje do Twoich zainteresowań, stylu działania, wartości?

SPRAWDŹ TO! Zachęcam do zapoznania się:
https://www.youtube.com/watch?v=8KMmAN4DAHg

Podejmowanie decyzji zawodowej oraz poszukiwanie pracy wymaga od młodego człowieka rozwoju postaw i kompetencji. Do niedawna w programach szkolnych nie było miejsca na te zagadnienia. Zgodnie jednak z reformą szkolnictwa z 2017 roku, do programu nauczania, zostały wprowadzone zajęcia z doradztwa zawodowego, których celem jest udzielenie pomocy z zakresu planowania dalszego kształcenia i wyboru zawodu.
Najbliższe terminy zajęć z doradztwa zawodowego:
GRUDZIEŃ:
KLASA 7A12.XII (wtorek, na 8 lekcyjnej)
KLASA 7B13.XII (środa, na 8 lekcyjnej)
KLASA 7C19.XII (wtorek, na 8 lekcyjnej)

STYCZEŃ:
KLASA 7A 16.I (wtorek, na 8 lekcyjnej)
KLASA 7B17.I (środa, na 8 lekcyjnej)
KLASA 7C23.I (wtorek, na 8 lekcyjnej)
 

 12 grudnia 2017

 

 57 | Robot edukacyjny LOFI | Dodała: Maciej

Przez ostatnie miesiące uczennice klasy IV e Maja Josz i Amelia Tarkowska brały udział w warsztatach wprowadzających w tematykę programowania robotów. Warsztaty ukończyły egzaminem i otrzymały dyplomy. Czas na następny krok. 7 grudnia 2017r., w ramach lekcji informatyki wszyscy uczniowie klasy IVe zapoznali się z nowym robotem edukacyjnym LOFI, zbudowanym przez nauczyciela informatyki p. Macieja Granatowskiego, w ramach otwartej dokumentacji producenta.
Zajęcia z podstaw robotyki będą ciekawym uzupełnieniem lekcji informatyki podczas drugiego semestru. Jak widać na zdjęciach, sterowanie robotem dało dzieciakom wielką frajdę, a już niedługo powstanie druga wersja robota.

 11 grudnia 2017

 

 55 | Konkurs recytatorski | Dodała: Małgorzata

27 listopada 2017r. odbył się szkolny konkurs recytatorski wierszy Juliana Tuwima dla klas 2 i 3. Przed częścią konkursową wystąpili uczniowie kl. 3b przybliżając na wesoło sylwetkę poety.
W konkursie wzięło udział 19 uczestników. Recytatorów oceniało jury w składzie: mgr Małgorzata Florek, mgr Agata Nastała, mgr Renata Skiba, mgr Krystyna Stec- Lenart. Oto wyniki:

klasy drugie:
I miejsce - Amelia Czujko kl. 2a i Lena Statkiewicz kl. 2a
II miejsce - Milena Kubica kl. 2a
III miejsce - Lena Oryszczak kl.2b

klasy trzecie:
I miejsce - Julita Krawiec kl.3c i Julia Zajdel kl. 3b
II miejsce - Natalia Filipowicz kl. 3d i Amelia Michalak kl. 3b
III miejsce - Sara Francesca Erba - kl. 3e i Maria Bocheńska kl. 3a
 
Wyróżnienie: Maria Czopor kl. 3d

Konkursowi towarzyszyła wystawa prac plastycznych inspirowanych wierszami Juliana Tuwima, którą przygotowali uczniowie kl. 2a uczestnicy kółka plastycznego. Gośćmi specjalnymi były p. dyrektor Beata Wójtowicz i pani p. dyrektor Maria Korżyk. Konkurs przygotowały i przeprowadziły p. Małgorzata Florek i p. Agata Nastała.

 7 grudnia 2017

 

 54 | Wróżby andrzejkowe | Dodała: Magdalena

W dniu 30 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował andrzejkowe wróżby w holu naszej szkoły.
Chętni uczniowie z klas 4-7 przygotowali różnorakie wróżby zarówno dla dziewcząt jak i dla chłopców. Wśród zainteresowanych wydarzeniem znaleźli się również uczniowie klas nauczania początkowego. Każdy uczeń miał szansę, aby dowiedzieć się co nieco na temat swoje przyszłości z różnych źródeł. Kto wie, może niektóre wróżby się spełnią…

 7 grudnia 2017

 

 53 | "Jesień w lesie, sadzie i ogrodzie" | Dodała: Ewelina

Dnia 28.11.2017r w szkolnej auli, odbyło się przedstawienie pt. "Jesień w lesie, sadzie i ogrodzie". Uroczystość ta miała na celu przedstawienie piękna polskiej jesieni.
Wychowankowie zostali zapoznani z cechami charakterystycznymi tej pory roku. Poznali w jaki sposób zwierzęta przygotowują się do nadejścia zimy, jakie zapasy gromadzą, aby przetrwać tak trudny dla nich okres w przyrodzie. Głównym celem jednak było kształtowanie wrażliwości na piękno przyrody i losu zwierząt podczas zimy oraz na tak ważne w dzisiejszym czasie sprawy ekologii. Jak również zwrócenie uwagi, że warto spożywać owoce i warzywa. W nich samo źródło witamin i zdrowia.
Dzieci pięknie recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami. W przedstawieniu wzięły udział dzieci z grupy świetlicowej nr I (kl. Ia, IIb, IIIc) oraz grupy nr III (kl. Ic, Id).
Uroczystość przygotowały panie: Ewelina Pielech i Agnieszka Szczepek.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu pięknych strojów.

 6 grudnia 2017

 

 52 | Andrzejkowe wróżby | Dodała: Ewelina

W ostatnich dniach rozstrzygnięty został świetlicowy konkurs plastyczny „Talerz zdrowia”, którego głównym celem jest propagowanie nawyków związanych ze zdrowym odżywianiem oraz rozwijanie wyobraźni twórczej dzieci.
W konkursie wzięły udział dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej. Miło nam poinformować, że miejsce pierwsze zajęły ex aequo Aleksandra Wojdyła, Paulina Cybuch i Nikola Stoncel z klasy I c oraz Kacper Kowalski z kl. Ia, miejsce drugie Roksana Pastuszczak, Michalina Bednarczyk oraz Maja Wanielista z kl. Ib, miejsce trzecie natomiast ex aequo Aleksandra Lachowska, Angela Dąbrowska i Oktawia Bochnak z kl. IIIe oraz Jagoda Klimek i Emilia Piecuch z kl. I b. Wyróżnienia otrzymali: Karolina Sadlik
z kl. IIIb, Julia Gunia z kl. IIId oraz Gabriel Zubel z kl. Ic i Hubert Marczak z kl. Id. Zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Konkurs zorganizowały wychowawczynie świetlicy p. A. Szczepek i p. E. Pielech.

 6 grudnia 2017

 

 51 | Andrzejki w świetlicy | Dodała: Agnieszka

Przy zapalonej świecy,
Za zamkniętymi drzwiami,
Odgadnąć próbujemy,
Co ukrył los przed nami.
Wróżymy z butów, jabłek,
Lejemy wosk na wodę,
Co nam przyniesie przyszłość?
Kłopoty? Czy przygodę?

 
30 listopada nasza świetlica zamieniła się w magiczny salon, w którym zgodnie z tradycją, odbyły się różne wróżby i zabawy. Najpierw opowiedzieliśmy sobie o historii andrzejkowych tradycji. Potem rozpoczęliśmy zabawę z przygotowanymi przez dzieci oraz panie wróżbami. Każdy chciał poznać swoją przyszłość, np. losując wróżbę czy wybierając pewien atrybut przyszłości schowany pod kubeczkiem. Oczywiście nie mogło zabraknąć andrzejkowej dyskoteki! Przy wspaniałej muzyce wszyscy bawili się doskonale! Było bardzo miło i wesoło. W przerwie między kolejnymi wróżbami, dzieci mogły się posilić przyniesionymi przez siebie i panie słodkościami, z których wspólnie przygotowaliśmy prawdziwą ucztę! Oczywiście dzieci wiedzą, że wszystkie wróżby traktujemy z przymrużeniem oka, jednak Andrzejki mają niezaprzeczalnie magiczny klimat. Udział w zabawie andrzejkowej brały dzieci z grupy świetlicowej nr I ( kl. 1a) oraz z grupy nr III (kl. 1c, 1d).
Zabawę andrzejkową przygotowały panie: Ewelina Pielech i Agnieszka Szczepek.

 5 grudnia 2017

 

 50 | Andrzejkowe wróżby | Dodała: Bożena

W świetlicy odbyły się andrzejkowe wróżby.
Dzieci podekscytowane nie mogły doczekać się rozpoczęcia zabawy. Gdyż mogły poznać swoją przyszłość, imię ukochanej/ukochanego i dowiedzieć się, co może zdarzyć się w ich życiu w niedalekiej przyszłości. Wróżby-konkursy były wielką atrakcją. Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok
i magię. Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie....

 5 grudnia 2017

 

 49 | Dzień Pluszowego Misia | Dodała: Bożena

Małe duże, kolorowe, puchate i mięciutkie… Pluszowe misie opanowały świetlicę. Dzieci  z klasy I i III uczestniczyły w obchodach Dnia Pluszowego MISIA.
Świetliczaki poznały historię święta oglądając prezentację mulimedialną, następnie odgadywały zagadki muzyczne i rozwiązywały quiz dotyczący znanych misi. Na zakończenie zajęć każde z dzieci miało za zadanie zaprojektować swojego misia. A galeria prac zawisłą na korytarzu i w salach. Dzieci dostały także małe zawieszki przygotowane przez mamę Malwinki Zapał, której bardzo dziękujemy. Zajęcia przygotowane zostały przez p. Bożenę Skrzypską- Obławską i p. Magdalenę Wojtowicz.

 5 grudnia 2017

 

 48 | „Młody Hydrolog” | Dodała: Bożena

Dzieci ze świetlicy uczestniczyły w zajęciach multimedialnych przygotowanych przez p. Bożenę Skrzypską-Obławską i p. Kazimierę Tarnawską-Rogoz.
Celem zajęć było dostarczenie uczniom wiedzy o wodzie i zachęcanie ich do osobistego zaangażowania dla dobra środowiska. W zajęciach wykorzystana została gra planszowa „Młody Hydrolog” a także multimedialna pomoc dydaktyczne stworzona przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej.

 5 grudnia 2017

 

 47 | Pierwsza pomoc przedmedyczna | Dodała: Ola

W dniu 17 listopada 2017r., po raz kolejny, nauczyciele Medycznej Szkoły Policealnej w Sanoku w ramach długoletniej współpracy, szkolili naszych uczniów w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Uczestnikami szkoleń byli uczniowie klas 5, klasa 4c i dziewczęta z klasy 7b, którzy krok po kroku poznali sposoby postępowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Dowiedzieli się, co robić, gdy zdarzy się wypadek, jak wezwać pomoc, ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo – oddechową dziecka , osoby dorosłej i jak zachować się w przypadku zadławienia. Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej i pokazie czynności ratujących życie, uczestnicy szkolenia mogli w sposób praktyczny wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę. Na kilku przygotowanych stanowiskach, uczniowie z dużą precyzją i zaangażowaniem wykonywali poszczególne czynności. Jak zawsze, wykazali duże zainteresowanie omawianą tematyką. Poznali też sposoby postępowania w przypadku omdleń
i krwawienia z nosa.
Na zakończenie szkoleń, organizator - p. Aleksandra Czech - Szkolny koordynator promocji zdrowia, w imieniu dyrekcji szkoły, nauczycieli i uczniów podziękowała prowadzącym: Pani Ewelinie Dyrkacz – Kulikowskiej, Pani Katarzynie Lipce oraz Panu Maciejowi Kondyjowskiemu.

 4 grudnia 2017

 

 46 | Grupa teatralna „KAMIENIE PRZYJAŹNI” w Ustrzykach | Dodała: Ewa

 W poniedziałek - 27 listopada uczennice klas IV i VI po raz pierwszy reprezentowały naszą szkołę na III Ustrzyckiej Teatromanii. Przedstawienie „Dzień bez komputera” otrzymało wyróżnienie. Dziękujemy pani Grażynie Kazanowskiej oraz szanownemu jury w osobach: Dagny Cipora, Marek Kościółek, Marcin Pławski za współpracę, spotkanie i dobrą zabawę. Słowa uznania kierujemy do sponsora firmy CRP, dzięki której mogliśmy dojechać na to niezwykłe wydarzenie.
Opiekunem grupy była p. Ewa Żytka - Rydosz.

 4 grudnia 2017

 

 45 | „Na skrzydłach przyjaźni” | Dodała: Lidia

  W ramach Kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu plastyczno - literackiego pod hasłem „Na skrzydłach przyjaźni”. Prace plastyczne i literackie wykonało 49 uczniów. Pod koniec wakacji na stronie internetowej Organizatora ukazała się lista laureatów. Laureatami w/w konkursu zostali również uczniowie naszej szkoły:
- Natalia Łach
- Gabriela Czyżykiewicz
- Julia Kopczak
- Maja Hajduk
- Ilona Nowotarska
- Chiara Bova
- Andżelika Adamiak

Wyróżnione uczennice otrzymały dyplomy i nagrody książkowe.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów – szkolny koordynator Kampanii ZTU Lidia Indyk.

 3 grudnia 2017

 

 44 | ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA | Dodała: Krystyna

  Choć trudno w to uwierzyć, pierwsza pluszowa maskotka- miś, powstała ok. 115 lat temu i pomimo upływu czasu do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie. Święto sympatycznego pluszaka postanowili uczcić również najmłodsi uczniowie naszej szkoły. 24 listopada pluszowe misie „przybyły” ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć.
Od rana trwały „misiowe” zabawy. W oddziale przedszkolnym wychowankowie przygotowali misiowe opaski, które towarzyszyły im przez cały dzień. Z tej okazji wraz z uczniami klasy 1B uczestniczyli w lekcji bibliotecznej. Pani bibliotekarka przybliżyła im historię misia i jego święta, czytała misiowe historyjki, zadawała bajkowe zagadki. Na zakończenie zajęć rozdała kolorowanki, przedstawiające Kubusia Puchatka- jednego z najbardziej znanych przez dzieci misiów. Wiele radości tego dnia sprawił dzieciom fakt zaprezentowania swojej przytulanki kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.

 29 listopada 2017

 

 43 | ŚWIATOWY DZIEŃ TOALET | Dodała: Anna

  Nasz szkoła wzięła udział w ogólnopolskim konkursie Wzorowa łazienka w którym do tej pory uzyskała 1001 głosów i 137 pkt.
Akademia z  okazji Światowego Dnia Toalet odbyła się 23.11.2017r. montaż artystyczny zaprezentowały dzieci z klasy 1c.
Udział wzięły wszystkie klasy 3 i 1.

 29 listopada 2017

 

 42 | PASOWANIE NA CZYTELNIKA | Dodała: Krystyna

  Dnia 17 listopada uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej.
Z tej okazji pani bibliotekarka przygotowała specjalne zajęcia biblioteczne, w czasie których pierwszoklasiści zostali zapoznani z Regulaminem, „Prośbami książki” oraz zasadami korzystania z zasobów bibliotecznych. Dużym przeżyciem dla nowych czytelników była możliwość wypożyczenia książek po raz pierwszy. Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę, rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów literackich.

 28 listopada 2017

 

 41 | Spotkanie z archeologiem | Dodała: Małgorzata

  23 listopada 2017r. klasy II brały udział w nietypowej lekcji.
Było to spotkanie z archeologiem, panem Piotrem Kotowiczem. Dzieci miały okazję poznać na czym polega praca archeologa, na podstawie slajdów i ciekawej pogadanki. Mogły też dotknąć przyniesionych eksponatów oraz zadawać nurtujące je pytania. Uczniowie zobaczyli ciekawostki z wykopalisk w Sudanie oraz w Sanoku i okolicy.
Pan Kotowicz mówił o swej pracy z ogromną pasją, zaprosił nas na lekcje do Muzeum Historycznego w Sanoku. Spotkanie było bardzo ciekawe, a dzieci zachwycone.

 28 listopada 2017

 

 40 | Wolontariat ma sens | Dodała: Teresa

16 listopada 2017 r. w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie uczniów z zastępcą dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiejks Tomaszem Stecem.
Zaproszony gość zaprezentował scenkę rodzajową z udziałem uczniów a następnie przybliżył ideę wolontariatu. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na możliwości zaangażowania w różne formy pomocy. Po projekcji filmu „Wolontariat ma sens!” zachęcał dzieci do włączania się w prace Szkolnego Koła Caritas. W podsumowaniu zaprezentował piękny film „Wszystko Co Dajesz Wraca”. W imieniu uczestników słowa podziękowania do gościa skierował katecheta naszej szkoły ks. Robert Blama.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas szóstych i siódmych, oraz członkowie Szkolnego Koła Caritas ze swoją opiekunką p. T. Pluskwa.

 21 listopada 2017

 

 39 | Wzorowa Łazienka | Dodał: Janusz

  Nasza szkoła bierze udział
w ogólnopolskim konkursie
WZOROWA ŁAZIENKA,
w którym główną nagrodę stanowi remont łazienek szkolnych
o wartości 30000 zł.

Zachęcamy do wchodzenia na stronę
https://www.wzorowalazienka.pl/galeria/8161
i oddanie głosów na prace naszych uczniów.

 20 listopada 2017

 

 38 | Bądź dumny ! Jesteś Polakiem! | Dodała: Edyta

   Patriotyczna lekcja biblioteczna.

„Polak, stąd między narodami słynny,
Że bardziej niźli życie kocha- kraj rodzinny(…),
Gotów w nędzy i poniewierce przeżyć długie lata,
Walcząc z ludźmi i z losem, póki mu śród burzy
Przyświeca ta nadzieja, że Ojczyźnie służy”.

A. Mickiewicz „Pan Tadeusz”


Bądź dumny ! Jesteś Polakiem!” Takie motto przyświecało lekcji bibliotecznej przygotowanej przez panią Agatę Wajdę - Paszkiewicz, pracownicę Biblioteki Pedagogicznej w Sanoku dla uczniów naszej szkoły.
Zajęcia odbyły się 13 listopada i były dopełnieniem obchodów Narodowego Święta Niepodległości, uczestniczyły w nich klasy 4b, 4e, 5c i 6b.
Podczas zajęć uczniowie zaznajomili się z sylwetką i działalnością wielkiego Polaka i patrioty - Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz historią trudnej i bolesnej drogi, jaką musiał przejść naród polski, by odzyskać niepodległość w roku 1918. Zwieńczeniem tej ciekawej lekcji ( wzbogaconej o prezentacje multimedialne ) było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych podnoszących świadomość narodową i przypominających o wydarzeniach, które zmieniły losy naszej Ojczyzny.
Patriotyczne zajęcia biblioteczne były częścią programu dotyczącego współpracy Biblioteki Pedagogicznej i naszej szkoły, koordynatorkami programu są panie polonistki p. Renata Adamska i p. Edyta Szewczyk.

 20 listopada 2017

 

 37 |Rada SU już w pełnym składzie | Dodała: Krystyna

  Rada Samorządu Uczniowskiego pracuje już w pełnym składzie. W niedawnych wyborach uzupełniających najwięcej głosów otrzymali: Nikola Drozd z kl. 4e, Emilia Sowa z kl. 4a i Patryk Kudła z kl. 4c. Gratulujemy i życzymy wytrwałości w wypełnianiu nowych obowiązków.
 

 20 listopada 2017

 

 36 | „My jesteśmy Świetliczaki” | Dodała: Ewelina

  W dniu 6 listopada w świetlicy szkolnej odbyło się uroczyste Pasowanie na Świetliczaka. Było to szczególnie ważne i emocjonujące wydarzenie dla pierwszoklasistów, gdyż zostali „oficjalnie” przyjęci do świetlicowego grona. Zanim to jednak nastąpiło na dzieci czekał test gotowości świetlicowej.
Pierwszaki musiały wykazać się znajomością regulaminu świetlicy oraz wiedzą przy rozwiązywaniu zagadek. Odwagi wymagało także zadanie polegające na zjedzeniu plasterka cytryny. Wszystkie zadania
zostały wykonane perfekcyjnie i dzieci mogły przystąpić do ślubowania, którego rotę odczytała Pani Kierownik świetlicy Ewa Magda. Uroczystość uświetniła także recytacja wierszy oraz śpiewanie piosenek między innymi „My jesteśmy Świetliczaki”, ze słowami ułożonymi przez wychowawczynie świetlicy. Na koniec świetliczaki zostały obdarowane upominkami w postaci temperówek i ołówków.
Mam nadzieję, że ta miła świetlicowa uroczystość zapadnie dzieciom na długo w pamięci. Pasowanie na Świetliczka przygotowały wychowawczynie świetlicy: p. Agnieszka Szczepek, p. Bożena Skrzypska – Obławska i p. Ewelina Pielech.

 15 listopada 2017

 

 35 | Spotkania z rodzicami | Dodał0: SP4

Zapraszamy rodziców na zebranie
w dniu 15.11.2017 r.

        - o godz. 16:30   -   oddział przedszkolny i kl. 1-3
          
- o godz. 17:00 -    kl. 4-5      (w auli)
           - o godz. 17:30  -    kl. 6-7      (w auli)

(Od godz. 16:30 dyżur pełnią pozostali nauczyciele.)

 

Oddział przedszkolny:      segment B (przy portierni)    I piętro   sala B 111
 

 Klasa I a – sala F 2
 Klasa I b - sala F 102 
 Klasa I c - sala F 11 
 Klasa I d - sala F 209 
Klasa II a – sala F 202
Klasa II b – sala F 204
 
Klasa III a - sala F 103
Klasa III b - sala F 210
Klasa III c - sala F 211
Klasa III d - sala F 109
Klasa III e – sala F 4
Klasa III f – sala F 10
 
 Klasa IV a – sala C 101
 Klasa IV b – sala C 7
 Klasa IV c – sala E 105
 Klasa IV d – sala C 106 
 Klasa IV e  – sala G 103
Klasa V a – sala C 1 
Klasa V b – sala C 102
Klasa V c – sala G 105
Klasa VI a – sala G 1 
Klasa VI b – inny termin
Klasa VI c - sala C 6 
Klasa VI d – sala G 20
Klasa VI e – sala G 201
 
 Klasa VII a – sala G 2
 Klasa VII b – sala E 205
 Klasa VII c – sala E 4
   
     
 

                                                                                                               

 13 listopada 2017

 

 34 | 99 rocznica odzyskania niepodległości. | Dodała: Iwona

  10.11.2017 roku miała miejsce w naszej szkole akademia z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy 6E oraz nauczycielkę historii p. Iwonę Barszczewska – Menio, która była odpowiedzialna zascenariusz i całość akademii. Uczniowie przedstawili spektakl słowno – muzyczny, deklamowali wiersze patriotyczne, nad których recytacją czuwała nauczycielka j. polskiego p. Renata Adamska. Uczennice: Lena Rąpała, Claris Koczot, Justyna Lewicka oraz Martyna Lassota kl. 6C śpiewały piękne piosenki patriotyczne muzycznie przygotowane przez nauczyciela muzyki p. Bogusława Bodnara odpowiedzialnego za oprawę muzyczną akademii. Na tle narracji opisującej drogi Polaków do niepodległości została przedstawiona prezentacja multimedialna pokazująca symbole narodowe Polski np. godło jak zmieniało się na przestrzeni wieków, krótkie filmy archiwalne pokazujące np. przyjazd Józefa Piłsudskiego do Warszawy w listopadzie 1918 roku oraz inne krótkie filmy pokazujące najważniejsze czyny niepodległościowe Polaków. Wprowadzeniem do obchodów Święta Niepodległości była okolicznościowa dekoracja na holu szkoły. Obchody 99 rocznicy Święta Niepodległości w naszej szkole podsumowała p. dyrektor Beata Wójtowicz, która w swoim przemówieniu podkreśliła doniosłość tego Święta dla Polski i Polaków zwłaszcza w przededniu przygotowań do obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Podziękowała młodym artystom i nauczycielom za przygotowanie tej uroczystości. Głos zabrał również ksiądz proboszcz Andrzej Szkoła, który pięknie przemówił do uczniów o konieczności miłości do swej Ojczyzny.

 13 listopada 2017

 

 33 | KOMUNIKAT | Dodał: Ewa

 

Informacje dotyczące opłat za stołówkę oraz jadłospisu
zamieszczane są w dziale STOŁÓWKA.

 

 12 listopada 2017

 

 32 | Wizyta Szkolnego Koła Dziennikarskiego w Bibliotece Pedagogicznej. | Dodała: Edyta

  W ubiegły czwartek Szkolne Koło Dziennikarskie wraz z opiekunką p. Edytą Szewczyk zostało zaproszone przez panią Agatę Wajdę-Paszkiewicz do Biblioteki Pedagogicznej na warsztaty poświęcone recenzji publicystycznej.
Podczas zajęć „młodzi dziennikarze” dowiedzieli się czym jest recenzja, poznali jej rodzaje, zaznajomili się również z książkami i czasopismami zawierającymi najciekawsze recenzje literackie, filmowe i teatralne. Dla „młodych adeptów” sztuki dziennikarskiej było to bardzo pouczające spotkanie. Na koniec warsztatów wszyscy otrzymali od pani Agaty pamiątkowe książeczki i zakładki do książek promujące czytanie (wszak wizyta miała miejsce w bibliotece), a gościnni pracownicy Biblioteki Pedagogicznej zaprosili uczniów na kolejne spotkanie.
Szkolne Koło Dziennikarskie

 9 listopada 2017

 

 31 | Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek | Dodała: Bożena

  Dzieci ze Świetlicy wzięły udział w Międzynarodowy Dniu Postaci z Bajek.
Wspólne poznanie Stefy i Zygfryda, szukanie ukrytych w zakamarkach sali postaci bajkowych, zagadki słowno-muzyczne oraz kolorowanki sprawiły dzieciom wiele radości. Zwieńczeniem dnia była projekcja wybranej przez dzieciaki bajki. Zajęcia przeprowadzone zostały przez p. Bożenę Skrzypska-Obławska i p. Kazimierę Tarnawska-Rogoz.
 

 8 listopada 2017

 

 30 | „Chory z urojenia” | Dodała: Ewa

  Czwartek 2 listopada 2017r. był dla naszej młodzieży dniem teatralnych doznań - 53 uczniów z klasy 7a oraz 7c wyjechało do Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie na spektakl pt. Chory z urojenia”. Doskonała komedia w wykonaniu mistrzowsko grających zawodowych aktorów przypadła do gustu młodym widzom.
Spektakl przybliżył zagadnienia objęte podstawą programową z języka polskiego oraz dostarczył doznań artystycznych, zaś ci, którzy amatorsko występują w przedstawieniach teatralnych, mogli uczyć się warsztatu od profesjonalnych artystów. Podjęta przez polonistów inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem, a młodzież już pyta, kiedy będzie następny wyjazd do teatru.
 

 6 listopada 2017

 

 29 | Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego | Dodała: Krystyna

  6 listopada 2017r. w naszej szkole odbędą się wybory uzupełniające do Zarządu SU.
Wybierać będziemy 3 przedstawicieli klas czwartych.
Oto lista kandydatów: Klasa 4a: Emilia Sowa, Marcin Milczanowski
Klasa 4b: Milena Bednarczyk, Alex Wanielista
Klasa 4c: Natalia Łożańska, Patryk Kudła
Klasa 4d: Helena Matyjasik, Weronika Darosz
Klasa 4e: Nikola Drozd, Amelia Tarkowska
Kandydat do Pracy w Zarządzie SU powinien wykazywać się nienaganną postawą, uczciwością, samodzielnością, a także umiejętnością pracy w grupie, podejmowania decyzji i negocjacji. Kampania wyborcza już trwa!!

 10 października 2017

 

 28 | Zbiórka karmy dla sanockich kotów… | Dodała: Krystyna

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals organizuje zbiórkę karmy, żwirku dla SANOCKICH KOTÓW oraz zbiórkę pieniężną na ten sam cel. Zebrane w klasach dary oraz datki pieniężne prosimy kierować do opiekunów Samorządu uczniowskiego p. M. Wojtowicz, p. M. Wijas i p. K. Bukowskiej do 24 listopada 2017r.
 

 1 listopada 2017

 

 27 | Jak robimy masło?… | Dodała: Bożena

Dnia 6.10.2017r. w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia tematyczne w Szkolnej Izbie Regionalnej pt.: Jak robimy masło?
Dzieci pod czujnym okiem p. Kazimiery Tarnawskiej – Rogoz obserwowały tradycyjny proces powstawania masła. Uczniowie dowiedzieli się jakie wartości odżywcze, witaminy dostarcza masło do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu człowieka.
Zajęcia przeprowadziły p. Kazimiera Tarnawska - Rogoz i p. Bożena Skrzypska- Obławska.
Serdeczne podziękowania dla p. M. Błażejowskiej za pomoc w realizacji zajęć.

 29 października 2017

 

 26 | JESIENNY SPACER DO PARKU KLASY 1B… | Dodała: Krystyna

  Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków.
W ubiegłym tygodniu aura była nadzwyczaj korzystna i zachęciła uczniów klasy 1B do spaceru po parku pod opieką wychowawcy. Dzieci podziwiały park w jesiennej szacie i otaczającą przyrodę. Rozpoznawały gatunki drzew, ich owoce i liście. Każdy uczeń starał się znaleźć najpiękniejsze okazy darów jesieni, które wzbogacą kącik przyrody w naszej klasie. Będą one inspiracją dla małych artystów do stworzenia pięknych prac plastycznych o tematyce jesiennej.
Nasz spacer był wspaniałą lekcją odbytą w naturalnej scenerii zasypiającej przyrody. Mogliśmy aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu.

 25 października 2017

 

 25 | "Wirtuoz"… | Dodała: Beata

  Niesamowitą frajdą był koncert łódzkiego duetu perkusyjnego "Wirtuoz", który zawitał do naszej szkoły w poniedziałek rano 24. października. Pierwszy występ przygotowany był specjalnie dla najmłodszych uczniów, dwa następne dostosowane dla uczniów klas starszych. Była dobra muzyka i wiele ciekawych wiadomości z nią związanych. Nasi uczniowie podczas koncertu spisali się na przysłowiową "szóstkę", z wielkim zainteresowaniem śledzili to co dzieje się na scenie, brali udział w dobrej zabawie przy dźwiękach muzyki. Było wesoło, przyjemnie i na dodatek bardzo melodyjnie.

 25 października 2017

 

 24 | PASOWANIA NADSZEDŁ CZAS … | Dodała: Krystyna

  Dnia 16 października 2017r. w naszej szkole odbyła się uroczystość PASOWANIA NA UCZNIA, której celem było włączenie pierwszoklasistów rozpoczynających naukę do grona społeczności uczniowskiej. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego oraz hymnu szkoły, głos zabrała Pani Beata Wójtowicz – dyrektor SP 4, która gorąco powitała wszystkich zebranych.
Następnie w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym reprezentanci klas pierwszych ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Po złożeniu ślubowania, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego życzyła pierwszoklasistom sukcesów w nauce oraz zapewniła o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią. Podarowała również zakładki do książek.
Kolejnym punktem uroczystości było dokonanie symbolicznego pasowania na ucznia przez Panią dyrektor. „Pasuję Cię na ucznia naszej szkoły” – mówiła, dotykając ołówkiem jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych.
W odświętnych strojach, granatowych biretach na głowach, pierwszoklasiści zaprezentowali program artystyczny złożony z wierszy i piosenek. Gromkie brawa publiczności były dowodem na to, że uczniowie przygotowali się na przysłowiową szóstkę.
Na zakończenie każdy pierwszak otrzymał pamiątkowy dyplom, który sprawił im ogromną radość.
Ten dzień na długo pozostanie wszystkim w pamięci.
 

 23 października 2017

 

 23 | Drodzy Uczniowie | Dodało: SP4

  W dniu jutrzejszym rozpoczynają się
Kuratoryjne Konkursy Przedmiotowe.
Wszystkim uczestnikom życzymy wytrwałej pracy i satysfakcjonujących wyników.

HARMONOGRAM KONKURÓW
 

Konkurs z:

Etap szkolny

Etap rejonowy

Etap wojewódzki

Języka polskiego

20 października 2017 r.

25 listopada 2017 r.

20 stycznia 2018 r.

Matematyki

18 października 2017 r.

18 listopada 2017 r.

13 stycznia 2018 r.

Przyrody

3 listopada 2017 r.

8 grudnia 2017 r.

23 lutego 2018 r.

Historii

7 listopada 2017 r.

9 grudnia 2017 r.

24 lutego 2018 r.`

Języka angielskiego

24 października 2017 r.

2 grudnia 2017 r.

17 lutego 2018 r.

Języka niemieckiego

26 października 2017 r.

30 listopada 2017 r.

25 stycznia 2018 r.

 

 

LINK DO REGULAMINÓW ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE KURATORIUM

 

 10 października 2017

 

 22 | Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego 2017/2018  | Dodała: Ola

  W dniu 12 października 2017r., zainaugurowano w naszej szkole sportowy rok szkolny 2017/2018. Nauczyciele wychowania fizycznego, na przyszkolnym „Orliku” zorganizowali dla uczniów klas 4 – 7 „Bieg Australijski”. Wszystkich zebranych powitał Pan Ryszard Długosz, przedstawiając jednocześnie program organizacyjny imprezy .Uroczystej Inauguracji Sportowego Roku Szkolnego 2017/2018 dokonała Pani Beata Wójtowicz – Dyrektor SP4, życząc zarówno nauczycielom, jak i uczniom licznych sportowych sukcesów w bieżącym roku szkolnym.
  W „Biegu Australijskim” wystartowało 155 ochotników (72 z klas 4, 26 z klas 5,
44 z klas 6 i 13 z klas 7). Bieg przeprowadzono w kategorii dziewcząt i chłopców, biorąc pod uwagę rok urodzenia startujących uczniów. Kibice, gromkimi brawami i okrzykami, dopingowali biegaczy.
  Na zakończenie inauguracji , podsumowano wyniki sportowej rywalizacji,
a zwycięzcy w poszczególnych kategoriach, otrzymali z rąk nauczycieli wychowania fizycznego pamiątkowe dyplomy.
  Organizatorzy wyrażają słowa uznania dla uczniów klas 4, którzy tak licznie uczestniczyli w „Biegu Australijskim”. Brawo!


Klasyfikacja w „Biegu Australijskim”
 

  Dziewczęta
 
Chłopcy
 
Klasy 4 1.Natalia Myćka 4c
2.Natalia Łożańska 4c
3.Sandra Jaksęder 4a
 
1.Kacper Pielech 4d
2.Konstanty Rolnik 5a
3.Filip Zarosa 4e
 
Klasy 5 1.Martyna Sobolak 5a
2.Maja Hajduk 6e
3.Aleksandra Mika 5a
 
1.Adam Sawicki 5a
2.Dawid Bobowski 5b
3.Mikołaj Łuczka 5b
 
Klasy 6 1.Magdalena Dziuba 6c
2.Nikola Misztal 6b
3.Paulina Piegdoń 6d
 
1.Dawid Szpojnarowicz 6e
2.Krystian Lisowski 6c
3.Michał Starościak 6c
 
Klasy 7 1.Joanna Brejta 7a
2.Laura Rajtar 7b
3.Aleksandra Krawiec 7a
 
1.Michał Kita 7b
2.Adrian Stodolak 7a
 3.Grzegorz Moskal 7a
 


Zachęcamy uczniów do licznego udziału w szkolnych imprezach sportowych.
Organizatorzy: Nauczyciele wychowania fizycznego – Maciej Bukład, Aleksandra Czech, Robert Ćwikła, Ryszard Długosz, Krzysztof Zając
 

 16 października 2017

 

 21 | Święto Edukacji Narodowej  | Dodała: Edyta

„Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy,
kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość,
dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności
-zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania,
próbowania, działania!”


(B. Conklin)

 

  Dnia 12.10.2017 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą przybyli uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi. Święto to obchodzone jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

  Uroczystość przygotowali uczniowie klasy 3c i 3f pod kierunkiem pań wychowawczyń: Marioli Nabywaniec i Bożeny Bury. Trzecioklasiści piosenką oraz słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników szkoły. Uczniowie w piękny sposób przekazali nauczycielom swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie i troskę .

  Na zakończenie spotkania głos zabrała pani Dyrektor Beata Wójtowicz, która podziękowała uczniom za piękny występ, a nauczycielom za dotychczasową pracę. Złożyła też życzenia wielu sił, wytrwałości oraz sukcesów w pracy zarówno nauczycielom , jak i uczniom.

 16 października 2017

 

 20 |  „Wierny Bogu, Ojczyźnie i ludziom…” - obchody Dnia Patrona   | Dodała: Edyta

Wyjątkowo podniosła atmosfera towarzyszyła obchodom Święta Patrona naszej szkoły - ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowsiego, które miały miejsce dnia 9 października 2017r. Uroczystość rozpoczęła Msza święta w kościele pw. Chrystusa Króla, w której uczestniczyła cała społeczność szkoły– Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, uczniowie i rodzice. Nabożeństwo odprawił ks. proboszcz Andrzej Szkoła, który wygłosił piękne kazanie, odnoszące się do osoby ks. Zdzisława Peszkowskiego.
Ważnym punktem obchodów Święta Patrona była uroczysta akademia, którą otwarło przemówienie pani Dyrektora – Beaty Wójtowicz. Po tym wystąpieniu poruszające słowa związane ze wspomnieniami z postacią ks. Peszkowskiego skierowali do uczniów przybyli goście: pani harcmistrz Krystyna Chowaniec, pan przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Daszyk i ks. prałat Feliks Kwaśny. Życzenia w związku z tak podniosłym i ważnym dla szkoły świętem do zgromadzonych na sali przedstawicieli społeczności szkolnej wystosował pan zastępca burmistrza Stanisław Chęć, pan radny Adam Ryniak i ks. Andrzej Szkoła. Przybyli goście zachęcali uczniów do wzorowania się na postaci patrona i podążania ścieżką jego ideałów i wartości. Po zakończeniu oficjalnej części obchodów, uczniowie zaprezentowali wzruszający, pełen głębokich myśli i refleksji montaż słowno – muzyczny, poświęcony ks. prałatowi Zdzisławowi Peszkowskiemu. W ten sposób społeczność uczniowska uczciła pamięć swojego patrona, wielkiego sanoczanina, gorącego patrioty, przyjaciela ludzi, wspaniałego człowieka.
W programie artystycznym zaprezentowali się uczniowie: Martyna Lassota, Patrycja Kątska, Dobrochna Kikta, Oliwia Pietrzycka, Aleksandra Krawiec, Martyna Maśniak, Julia Wójcik, Joanna Brejta, Oliwia Wolwowicz, Paulina Tomczewska, Grzegorz Moskal, Jan Ginalski, Michał Inglot, Michał Kijek.
Uroczyste obchody dnia patrona przygotowały panie polonistki Ewa Żytka – Rydosz i Edyta Szewczyk, a także panowie muzycy Bogusław Bodnar i Marek Dziok. Scenografię przybliżającą postać i ideały ks. Z. Peszkowskiego przygotowały panie Agnieszka Skarbek - Hłouszek i Ewelina Hryszko.

 12 października 2017

 

 19 | Informacje dla uczniów i rodziców | Dodało: SP4

  Dyrekcja szkoły przypomina, że:
piątek 13 października 2017 r. jest dniem wolnym od zajęć. Uczniowie nie mają lekcji.


Pisemne informacje od rodziców o potrzebie zapewnienia dziecku opieki w tym dniu, należy przekazać wychowawcy do środy, czyli na dwa dni przed dniem wolnym.
 

Szkoła zapewnia opiekę bez wyżywienia.
 

 10 października 2017

 

 18 | Dzień Oatrona | Dodało: SP4

  Plan obchodów Dnia Patrona
(najbliższy poniedziałek – 9 października 2017 r.)
Uczniów obowiązuje strój odświętny.

• Klasy 1-7 zbierają się w szatni o godz. 7:50. Uczniowie zostawiają swoje plecaki w boksach.
• O godz. 7:55 nastąpi zbiorowe wyjście do kościoła, czyli wszystkie klasy pod opieką wychowawców i wyznaczonych nauczycieli idą za sztandarem szkoły.
8:00-8:45 Msza Święta.
• Po powrocie:
 - Klasy 1-3 mają lekcje zgodnie z planem, ale wychowawcy klas przeprowadzą pogadankę przybliżającą sylwetkę Patrona Szkoły.
 - Klasy 4-7 mają na 2 lekcji spotkanie z wychowawcą, który przeprowadzi pogadankę przybliżającą sylwetkę Patrona Szkoły (forma dowolna).
Od 3 lekcji zajęcia odbywają się zgodnie z tygodniowym planem, przy czym uczniowie uczestniczą w akademii wg harmonogramu:
  3 lekcja – klasy 4 oraz 6a wraz z nauczycielami uczącymi,
  4 lekcja – klasy 5 oraz 6e, 7b wraz z nauczycielami uczącymi,
  5 lekcja – klasy 6b,c,d oraz 7a i 7c wraz z nauczycielami.
(Czytelnia szkolna zapewnia opiekę uczniom, którzy nie uczestniczą we mszy św.)
 

 6 października 2017

 

 17 | Wycieczka klas 4a i 4b  | Dodała: Lidia

  4 czerwca 2017 r. uczniowie klasy 4b i 4c pod opieką nauczycielek: R. Adamskiej, E. Michoń i L. Indyk wzięli udział w wycieczce przedmiotowej do stacji meteorologicznej w Lesku.
Dzieci oglądały przyrządy do pomiaru składników pogody, które znajdują się w ogródku meteorologicznym oraz zapoznały się z wyposażeniem stacji, a także sposobem zbierania i przekazywania zakodowanych informacji do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Pani synoptyk z zaangażowaniem prezentowała na czym polega jej praca oraz odpowiadała na pytania uczniów. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w cukierni „Słodki domek”, w którym urządziliśmy „ucztę” naszym kubkom smakowym (ciacha były pyszne). Pogoda dopisała, plan zrealizowany, więc zadowoleni, ze śpiewem na ustach wróciliśmy do Sanoka.

 6 października 2017

 

 16 | „Jesienne zawody sportowe” | Dodała: Aleksandra

  W sobotnie przedpołudnie – 30 września 2017r., w naszej szkole, już po raz siódmy, odbyła się sportowa impreza środowiskowa, zorganizowana wspólnie przez nauczycieli wychowania fizycznego oraz Osiedlowy Dom Kultury „Puchatek” Sanockiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Celem „Jesiennych zawodów sportowych” była integracja społeczności lokalnej oraz zachęcenie zarówno dzieci, jak i rodziców, do wspólnej zabawy oraz aktywnego spędzania czasu wolnego.
Uczestnikami sobotniej imprezy byli uczniowie klas 4. Reprezentacje klas rywalizowały ze sobą w formie wyścigów rzędów. Organizatorzy przygotowali dla startujących szereg ciekawych konkurencji z wykorzystaniem różnych przyborów. Były konkurencje bieżne, rzutne, skoczne oraz wymagające zręczności i zwinności. Startującym czwartoklasistom otuchy dodawali licznie przybyli rodzice oraz wychowawcy klas: 4b – Pani Renata Adamska oraz 4c – Pani Lidia Indyk.
Sobotnią imprezę zakończono podsumowaniem rywalizacji i wręczeniem dyplomów dla klas oraz pamiątkowych upominków wszystkim startującym. Dyrektor szkoły Pani Beata Wójtowicz podziękowała uczniom i ich rodzicom za tak liczną frekwencję i dobrą zabawę, a organizatorom za sprawny przebieg imprezy. Zachęcała też uczestników do zdrowego i aktywnego stylu życia poprzez sport i systematyczne ćwiczenia w gronie rówieśników i rodziny.

Klasyfikacja końcowa:
I miejsce – klasa 4c
II – klasa 4b
III – klasa 4e
IV – klasa 4a
V – klasa 4d

Nagrody dla wszystkich uczestników „Jesiennych zawodów sportowych” oraz sprzęt sportowy dla szkoły ufundował Osiedlowy Dom Kultury „Puchatek” przy SSM.

Imprezę zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego SP4:
Aleksandra Czech, Sylwia Wolwowicz, Robert Ćwikła, Maciej Bukład, Ryszard Długosz.
 

 3 października 2017

 

 15 |„Z książką w świat wartości ”- Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole. | Dodała: Edyta

  Obchodzony od 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki 29 września Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania był wspaniałą okazja do zorganizowania w naszej szkole spotkania, które stało się świętem promującym książki i czytanie.
Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas IV, którzy pod opieką swoich nauczycieli przyszli, aby posłuchać głośnego czytania, ale też poczytać oraz porozmawiać o książkach.
Wszystkich zebranych przywitała pani dyrektor Beata Wójtowicz, która opowiedziała o pięknej idei głośnego czytania oraz o wartości książki w życiu każdego człowieka. Do głośnego czytania został wybrany utwór Elizy Piotrowskiej pt: „Piękno, czyli nie chcę być krasnalem” pochodzący z cyklu „Dwanaście ważnych opowieści”, którego przesłanie i znaczenie przybliżyła pani Irena Florczak – kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Sanoku. Uczniowie słuchali w skupieniu i z uwagą, dając się ponieść emocjom i wyobraźni. Pełna życiowej mądrości opowieść o przyjaciółkach Julce i Klaudynie sprzyjała refleksjom, ale potrafiła również rozbawić odbiorców. Zaproszenie do czytania uczniom tego dnia, przyjęło wielu gości min:. zastępca burmistrza pan Stanisław Chęć, pani kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Sanoku Irena Florczak, pani Agata Wajda-Paszkiewicz pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Sanoku, dyrektor szkoły pani Beata Wójtowicz, zastępca dyrektora pani Maria Korżyk, nauczyciele pani Renata Adamska, Edyta Szewczyk, Ewa Żytka- Rydosz, Agnieszka Skarbek- Hłouszek i pan Bogusław Bodnar, a także uczniowie klasy IV i VII. Aby uatrakcyjnić ten dzień, została również przygotowana wystawa książek dla dzieci i młodzieży oraz tematyczna dekoracja podkreślająca wartość książek i czytania.
Data 29 września nie jest przypadkowa, odnosi się ona do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży, a dzień ten przypomina o potrzebie i licznych zaletach głośnego czytania. Obchody Dnia Głośnego Czytania przygotowały panie polonistki Renata Adamska i Edyta Szewczyk przy współpracy pracowników Biblioteki Pedagogicznej w Sanoku.

 4 października 2017

 

 14 | „Knieja” | Dodał: Janusz

  Dzisiaj klasa 7c pod opieką wychowawcy, wspólnie z uczniami sanockich szkół w SDK-u  uczestniczyła w sesji popularno - naukowej "Ksiądz Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski - Świadek Prawdy, Strażnik Pamięci". Sesję zorganizowało Stowarzyszenie Wychowawców Eleusis Hufiec ZHP Ziemi Sanockiej im. ks. hm. Zdzisława Peszkowskiego dla uczczenia 10 rocznicy śmierci Księdza.

Komendant Hufca Ziemi Sanockiej pani hm. Krystyna Chowaniec wygłosiła piękny wykład biograficzny połączony z prezentacją dotyczący bohaterskiego życia, patriotycznej walki o prawdę, oraz dorobku literackiego Zdzisława Peszkowskiego. Całość zwieńczył przejmujący film biograficzny o naszym wspaniałym sanoczaninie.
Dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 całość miała szczególne znaczenie ze względu na to, że Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski jest naszym Patronem.

 3 października 2017

 

 13 | Opłata za stołówkę | Dodała: Ewa

 
Opłata za obiady w m-cu październik (21dni x 4,5zł) = 94,5zł.

Należność za obiady można wpłacać przelewem na konto:
52 8642 0002 2001 0069 2306 0002

W tytule wpłaty należy podać:
nazwisko i imię dziecka, klasa oraz miesiąc, którego dotyczy wpłata.

Wpłaty gotówkowe przyjmowane będą u kierownika świetlicy w dniach 12,17,19.10.2017r.

Nieobecność na obiedzie należy zgłaszać do godz. 800, wówczas należność za obiad zostanie odliczona. Tel. do szkoły 13 46 32 998 (prosić świetlicę).
 


Informacje dotyczące opłat za stołówkę oraz jadłospisu
będą zamieszczane w dziale STOŁÓWKA SZKOLNA.
 

 2 października 2017

 

 12 | „Knieja” | Dodała: Lidia

  W dniu 26 września uczniowie klasy 6c pod opieką wychowawcy M. Bakuty i nauczycielki przyrody L. Indyk uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Muzeum Przyrodniczo-ŁowieckiegoKnieja” w Nowosiółkach. Przewodnik po muzeum p. J. Wałachowski zaprezentował młodzieży bieszczadzką faunę i florą oraz opowiedział wiele ciekawostek. Następnie uczniowie z opiekunami przeszli ścieżką przyrodniczą „ Na tropie mieszkańców bieszczadzkiej puszczy”. Z platformy widokowej, przez lornetkę, podziwiali panoramę okolicy. Na zakończenie imprezy właściciel muzeum zorganizował ognisko z pieczeniem kiełbasek. Ciepła, słoneczna pogoda sprawiła, że wszyscy byliśmy zadowoleni z udanej wycieczki.

 2 października 2017

 

 11 | „Nie ma śmieci - są surowce" | Dodała: Lidia

  W dniach 15–17 września 2017 roku odbyła się 24 edycja akcji Sprzątanie Świata, która przebiegała pod hasłem „Nie ma śmieci - są surowce"
  Cele akcji to: zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci”, dostrzeżenie ich surowcowego potencjału, zainspirowanie i zaktywizowanie uczniów do działania na rzecz środowiska, promowanie standardu selektywnej zbiórki, poszanowania zasobów środowiska. W ramach w/w akcji podjęto w naszej szkole następujące działania:
- na lekcjach przyrody przeprowadzono pogadanki na temat istoty i potrzeby segregowania odpadów,
- zorganizowano konkurs plastyczny połączony z prezentacją najciekawszych prac w holu szkoły (prace wykonało 25 uczniów),
- w dniu 15 września klasa 7a pod opieką wychowawcą E. Zając uczestniczyła w sprzątaniu doliny Sanu w okolicach sanockiego MOSiR-u,
- klasa 6c pod opieką wychowawcy M. Bakuty i nauczycielki przyrody L. Indyk wzięła udział w wycieczce do Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego „Knieja” w Nowosiółkach (uczniowie przeszli ścieżką przyrodniczą „Na tropie mieszkańców karpackiej puszczy” podziwiając przyrodę i dostrzegając potrzebę poszanowania jej zasobów).
 

 2 października 2017

 

 10 | Warsztaty  | Dodał: Maciej

W dniu 23.09.2017 r uczniowie klasy 4e Maja Josz oraz Amelia Tarkowska wraz z nauczycielem informatyki, wychowawcą rozpoczęli cykl warsztatów z zakresu zajęć robotyki w szkołach, realizowanych w Krośnie w ramach grantu Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

 

Podczas zajęć uczennice rozpoczęli pracę z robotem Lego Mindstorm EV3 ucząc się podstawowych rozkazów oraz zastosowania pętli. Mimo, iż nasze uczennice były najmłodsze świetnie dawały sobie radę i nie mogą doczekać się kolejnych zajęć.

 

 25 września 2017

 

 9 | Spotkanie z muzyką | Dodała: Krystyna

W ubiegłym tygodniu uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w SPOTKANIU Z MUZYKĄ.
Naszą szkołę odwiedziła grupa studentów Akademii Muzycznej, która przybliżyła dzieciom wygląd, budowę i brzmienie różnych instrumentów w wersji rzeczywistej oraz małe ich odmiany. Były to instrumenty dęte i strunowe: flet poprzeczny – flet piccolo, skrzypcesurdynka, gitaraukulele oraz akordeon.
Spotkanie zostało uatrakcyjnione wspólnym śpiewem znanych utworów oraz zabawą muzyczną. Upłynęło w bardzo miłej atmosferze.

 20 września 2017

 

 8 | Plan zajęć | Dodał: Maciej

 

 

  Aktualny plan zajęć dla klas I-VII dostępny tutaj
 

Uwaga!!!

etyka dla uczniów klas I-III odbywa się w poniedziałek na 5 lekcji w sali G1,

dla uczniów klas  IV - VII w piątek na 6 lekcji w sali G1.

 

 

 17 września 2017

 

 7 | SPOTKANIE Z WYCHOWAWCAMI | Dodał: Maciej


Spotkania z wychowawcami

odbędą się w następujących terminach:


czwartek  14 września:

godz. 1630


 oddziały
przedszkolne

klasy 1
klasy 2
klasy 3

godz. 1700

 

klasy 4

klasy 5

klasy 6

klasy 7

 

 

 11 września 2017

 

 6 | Ubezpieczenie | Dodał: Maciej

 

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 4 w Sanoku informuje o warunkach ubezpieczenia uczniów:

 

- Szkolny wariant – (tutaj)

 

- informacje jak należy zgłosić szkodę – (tutaj)
 

- OWU – (tutaj)

 

- tabela uszczerbków – (tutaj)
 

- wniosek o odszkodowanie – (tutaj)

 

 

 8 września 2017

 

 5 | KOMUNIKAT | Dodał: Maciej

 

PILNE

 

Spotkanie rodziców klas 4

 

6 września (środa) 17:00

 

(w sprawie wyrażenia opinii dot. utworzenia dodatkowej klasy 4)

 

obecność obowiązkowa

 

 5 września 2017

 

 4 | Uroczysta akademia rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018 | Dodał: SP4

1 września to powrót do szkolnej rzeczywistości i obowiązków. W tym dniu w Szkole Podstawowej im. Księdza Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w Sanoku odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018.
Pani dyrektor Beata Wójtowicz serdecznie powitał po wakacjach uczniów, rodziców i nauczycieli oraz życzyła wszystkim sukcesów w nowym roku szkolnym. Szczególnie ciepło zwróciła się do uczniów klas 7, którzy zgodnie z reformą edukacji pozostają w naszej szkole kontynuują naukę. Na zakończenie uczniowie klas 5c przywitali w szkole swoich kolegów krótką częścią artystyczną.
Wszystkim uczniom życzymy wiary w siebie i w swoje możliwości, a nauczycielom i pracownikom szkoły cierpliwości, dobrego humoru i sukcesów w nowym roku szkolnym!
Nad sprawnym przebiegiem uroczystości czuwały p. M. Pietrow, p. R. Adamska, p. E. Szewczyk, p. B. Bodnar i p. J. Piotrowski.

 4 września 2017

 

 3 | KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO | Dodał: Maciej

 

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2017/2018
w Szkole Podstawowej nr 4
im. ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego
w Sanoku

 1. Rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych: 4 września 2017 r.
  -
  semestr I: 4 września 2017 r. - 26 stycznia 2018 r.
  - semestr II: 12 lutego 2018 r. – 22 czerwca 2018 r.

 2. Zimowa przerwa świąteczna: 23 – 31 grudnia 2017 r.

 3. Ferie zimowe: 29 stycznia – 11 luty 2018 r.

 4. Wiosenna przerwa świąteczna: 29 marca - 3 kwietnia 2017 r.

 5. Zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych:
  22 czerwca 2018 r.

 4 września 2017

 

 2 | OPŁATA ZA OBIADY - KOMUNIKAT | Dodał: Maciej


Informujemy, że opłata za obiady we wrześniu wynosi 85,50 zł (19 dni x 4,5zł).

 

Należność za obiady można wpłacać także przelewem na konto:
52 8642 0002 2001 0069 2306 0002
 

W tytule wpłaty należy podać:
Szkoła Podstawowa nr 4, ul. Sadowa 12, 38-500 Sanok, nazwisko i imię dziecka, klasa oraz miesiąc, którego dotyczy wpłata.
 

 

Nieobecność na obiedzie należy zgłaszać do godz. 800, wówczas należność za obiad zostanie odliczona. Tel. do szkoły 13 46 32 998 (prosić świetlicę).

 1 września 2017

 

 1 | Nowy Rok Szkolny 2017 / 2018 | Dodał: SP4

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego
4 września 2017 r.

Informacja dla uczniów i rodziców:

 - O godz. 8:00 odbędzie się msza święta
w Kościele p.w. Chrystusa Króla.

 - O godz. 9:00 uczniowie z klas I-III i oddziału „zerowego” spotkają się z wychowawcami w salach podanych niżej. Uczniowie z klas IV-VII uczestniczą w inauguracji nowego roku szkolnego, która odbędzie się na boisku szkolnym, a w przypadku złej pogody – na sali gimnastycznej.

 - W tym dniu nie pracuje świetlica i nie ma obiadów.


 - Oddział przedszkolny „Zerówka” - segment B (przy portierni) I piętro sala B 111
 

Klasy I

Klasy II

Klasy III

I a – sala F 2
I b - sala F 102
I c - sala F 11
I d - sala F 209

II a – sala F 202
II b – sala F 204

III a - sala F 103
III b - sala F 210
III c - sala F 211
III d - sala F 109
III e – sala F 4
III f – sala F 10
 

Klasy IV Klasy V Klasy VI
IV a – sala C 101
IV b – sala C 7
IV c (sport.) – sala E 105
IV d – sala C 106
 
V a – sala C 1
V b – sala C 102
V c – sala G 105

VI a – sala G 1
VI b – sala C 107
VI c - sala C 6
VI d – sala G 206
VI e – sala G 201

  Klasy VII  
  VII a – sala G 2
VII b – sala E 205
VII c – sala E 4
 

 31 sierpnia 2017